آزاد کردن فضای درایو C با حذف فایلهای زائد از شاخه WinSXS

گاها مشاهده شده که کاربران از پرشدن درایو C شکایت دارن در حالی که نرم افزار یا فایل خاصی هم توی اون ندارن . یکی از شاخه های پر حجم در ویندوز شاخه winSXS است که در ادامه توضیح میدم که چگونه میشه فایلهای زائدش رو حذف کرد و فضای دیسک رو آزاد کرد .

درون درایو نصب ویندوز یک پوشه به نام WinSXS قرار دارد،  به این آدرس:

C:\Windows\WinSXS

 این یکی از حجیم ترین  پوشه های ویندوز است که البته به مرور زمان بزرگتر  نیز می‌شود. دلیل آن  می‌تواند هم ذخیره‌ی فایلهای کاربردی باشد و هم فایلهایی زاید و به درد نخور مثل فایلهای آپدیت ویندوز.

این پوشه همچنین محلی برای انباشته شدن فایلهای برنامه ها و سرویس های حذف (Uninstall) شده و یا اجزای غیر فعال شده‌ی سیستم نیز هست. فضای اشغال شده‌ی این پوشه برخی اوقات بسیار زیاد است.

چرا این پوشه مرتب حجیم تر می‌شود؟

پوشه‌ی WinSXS محتوی همه‌ی فایلها و اجزای سیستم عامل است. در واقع هر فایل و جزئی در هر جایی از ویندوز لینکی است به فایلهای محتوی و ذخیره شده در پوشه‌ی WinSXS. همه‌ی فایلهای ویندوز راهی به این پوشه دارند. اینجا محتوی فایلهای سیستم عامل است.

راه های کم کردن حجم این پوشه و حذف فایلهای اضافه

وقتی ویندوز شروع به نصب آپدیتهای جدید می‌کند، فایلهای آپدیت در این پوشه ذخیره می‌شوند. و در کنار آنها فایلهای مربوط به آپدیت قبلی نیز در همین جا قرار دارند. این به این معنی است که با هر بار آپدیت ویندوز، شما حجم این پوشه را بیشتر کردید. نگهداری فایلهای آپدیت مزیتهایی نیز دارد. به طور نمونه می‌توانید در صورت بد کار کردن آپدیتی، از طریق کنترل پنل ویندوز نسبت به Uninstall کردن آپدیتها اقدام کنید. که البته این عمل به ندرت پیش می‌آید.

پس چه بهتر آنکه بتوانیم فایلهای زائد این پوشه را حذف کنیم.

حذف کردن فایلهای آپدیت

برای حذف این فایلها می‌توانید از ابزاری در ویندوز استفاده کنید. ابزار Disk Cleanup. برای اجرای آن در ویندوز ۷، عبارت Disk Cleanup را در جستجوی ویندوز تایپ کرده و برنامه‌ی یافته شده را اجرا کنید. در پنجره‌ی باز شده درایو مورد نظر را انتخاب کنید و روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

پنجره زیر ظاهر شده و درایو رو اسکن میکنه

پس از مدتی کوتاه، پنجره‌ی زیر باز میشه،  روی دکمه‌ی Clean up System Files کلیک کنید.

 

دوباره همان پنجره‌ی انتخاب درایو باز می‌شود. همان مراحل را طی کنید. با باز شدن پنجره‌ی برنامه، این بار فایلهای سیستمی را نیز می‌توانید پاکسازی کنید. گزینه‌ی Windows Update Cleanup را فعال کنید. هر گزینه‌ای دیگری را هم که تمایل داشتید حذف و پاکسازی شوند با فعال کردن تیک آن انتخاب کنید و در آخر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

توجه : اگر گزینه‌ی Windows Update Cleanup را ندیدید، فایلهای آپدیت شما موجود نیست!

اگر از ویندوز ۷ برای سالیان متوالی استفاده کردید ممکن است با این عمل چند گیگابایتی به فضای دیسک شما افزوده شود.

در گام بعد باید ویندوز را Restart کنید. با بالا آمدن دوباره‌ی ویندوز، ابزار Disk Cleanup اقدام به حذف فایلهای آپدیت و گزینه‌های انتخاب شده می‌کند.

منبع : world_of_knowlede

بازدید: 5590

نویسنده مطلب: جواد رحمانی

یک دیدگاه در “آزاد کردن فضای درایو C با حذف فایلهای زائد از شاخه WinSXS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *