آموزش سوئیچ کردن بین گرافیک NVIDIA و INTEL در لپ تاپ

بیشتر لپتاپ های موجود در بازار دارای دو پردازنده گرافیکی یا همان کارت گرافیک هستند . یک گرافیک معمولی و یک گرافیک پیشرفته و قوی . علت استفاده از دو گرافیک در لپتاپ به این دلیله که مصرف باتری رو مدیریت کرد . به این معنا که لپتاپ ، برنامه هایی که نیاز به پردازش گرافیک ندارن رو با گرافیک معمولی اجرا کنه تا مصرف باتری پایین تر بیاد و در جاهایی که نیاز به پردازش بیشتری هست ( مثل بازی ها ) ، از گرافیک قوی استفاده کنه .

حالا مشکلی که گاها برای کابر پیش میاد این هست که مثلا در هنگام اجرای بازی لپتاپ بصورت خودکار از گرافیک قوی استفاده نمیکنه و اجرای بازی به کندی و با مشکل انجام میشه . در این مطلب قصد داریم شما رو با سویچ کردن بین دو گرافیک آشنا کنیم تا در زمان بروز این مشکل خودتون بتونین گرافیک رو به صورت دستی تنظیم کنین.

توجه : ( این مطلب مربوط به تنظیم گرافیک های انویدیا است )

 

۱- برای اینکار ابتدا وسط صفحه کلیک راست کرده و گزینه nVidia Control Panel را انتخاب کنید .

 

۲- در سمت چپ گزینه های مربوط به تنظیمات را می توانید مشاهده کنید . بر روی گزینه Manage 3D Settings کلیک کنید . تنظیمات این گزینه وسط صفحه نمایش داده می شود .
به سربرگ Global Settings رفته از لیست Preferred Graphics Processor گزینه Auto-Select را انتخاب کنید . اینطوری سیستم عامل خودش متوجه میشه که چه زمانی باید بین دو گرافیک سوئیچ انجام بده .

 

 

۳- اگر بخواهید یک برنامه به صورت مستقیم از طریق یک گرافیک اجرا بشه باید بر روی آیکون برنامه کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Run with graphics processor گزینه اول را انتخاب کنید .

 

 

۴- این امکان در nVidia Control Panel هم وجود داره یک به صورت دستی مشخص کنید که همیشه یک نرم افزار با چه گرافیکی کار کنه . به تصویر زیر دقت کنید . به این صورت که در قسمت ۱ ، برنامه ای رو که میخواین به صورت خودکار با گرافیک مورد نظر اجرابشه رو انتخاب میکنیم و در قسمت ۲ ، انتخاب میکنیم که برنامه با کدوم گرافیک اجرا بشه . لازم به ذکره که High-Performance گرافیک قوی سیستم هست و  Integrated graphic گرافیک معمولیه هست .

 

نویسنده مطلب: جواد رحمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *